לרדת מאלטרוקסין / יוטירקס / סינטרואיד

נשים רבות מגיעות לקליניקות "משלימות" עם מרשם טרי לאלטרוקסין / יוטירקס / סינטרואיד הניתן להן לרוב על פי בדיקת מדדי TSH לבדו. כמובן שישנם מצבים בהם התרופה אכן רלוונטית כגון בהריון או מצבים ייחודיים אחרים, אך ישנם גם מצבים רבים נוספים בהם בהחלט ישנה אפשרות טבעית שפויה לאיזון בלוטת התריס בפרט והמערכת האנדוקרינית בכללותה ללא תלות בחומרים כימיים מסונטזים. 

תהליך הירידה או אי-התחלה בשימוש בטירוקסין סינטטי (הורמון T-4  / אלטרוקסין על נגזרותיו השונות) הינו תהליך שצריך להתבצע באחריות תוך התחשבות בסה"כ הגורמים הרלוונטים הקשורים לסטטוס הרפואי.

בגלל שכל מקרה כזה הינו פרטני לגופו של כל אדם על פי מצבו, קיים קושי למתן המלצות גורפות. עם זאת, ניתן לומר שישנם מספר כללי אצבע בנוגע לבטיחות הטיפול :

1) הריון - הריון הינו מצב בריא שבוא נדרשת כמות מספקת של טירוקסין (T-4) וטרי-יודו-טירונין (T-3) על מנת לספק לעובר את כל צרכיו למען התפתחותו התקינה, ולכן זהו אינו זמן מתאים להימנע מהתרופה במידה והיא רלוונטית על סמך בדיקות הדם

2) תשישות כרונית בגיל השלישי על רקע תת פעילות של בלוטת התריס - גם זה מצב בו ביר שהתרופה תיתן מענה טוב יותר לתשישות יותר מאשר אמצעים אחרים.

מתי אפשר לשקול הימנעות

1) טווח גילאים צעיר יחסית (מתחת לגיל 60) עם עלייה ב- TSH ומדדי בלוטה T-3  ו- T-4 תקינים.

2) נשים בגיל הפריון אשר אינן מתכננות הריון בקרוב ואינן חוות תסמינים קליניים של תת פעילות בלוטת התריס או חוות את תסמינים באופן מינורי עד בינוני (נשירה, עייפות, שיבושים במחזור החודשי, יובש ועוד).

3) כאשר במקביל לבדיקות הלא תקינות של בלוטת התריס קיימות גם הפרעות משמעותיות במערכת בעיכול אשר מרמזות על מיקום שורש הבעיה שאינו בבלוטת התריס ולכן הטיפול התרופתי בבלוטת התריס אינו בהכרח הטיפול הרלוונטי ביותר אלא דווקא הטיפול בעיכול. לקריאה מעמיקה אודות תסמונת המעי הדולף ובלוטת התריס :

http://gefencenter.co.il/endocrine/the_endocrine/109/%D7%AA%D7%A1%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%AA%20%D7%94%D7%9E%D7%A2%D7%99%20%D7%94%D7%93%D7%95%D7%9C%D7%A3%20%D7%95%D7%91%D7%9C%D7%95%D7%98%D7%AA%20%D7%94%D7%AA%D7%A8%D7%99%D7%A1

לסיכום מאמר זה ניתן לומר שבכ-50% מהמקרים ניתן לטפל בבטחה וביעילות בבלוטת התריס כחלק מטיפול כולל באדם עצמו תוך כדי שאיפה רלוונטית וברת מימוש להימנע מטיפול תרופתי קונסטיטנטי וקבוע באמצעות תרופות.

 

אין בנאמר הנ"ל לכדי המלצה רפואית אישית - לשם כך יש להיוועץ ברופא 

 

כתובת :

"הקליניקה האנדוקרינית לבלוטת התריס ומערכת החיסון, טיפולים הורמונלים ומחלות פנימיות" : ברודצקי 36 רמת אביב, תל אביב "מרפאת אורי" - חנייה חינם לבאי המרפאה.

 קיבוץ שדה נחמיה, קיבוץ מרום גולן.

לבירורים, דרכי הגעה, וקביעת תורים : 1599-559-995 מייל: Info@gefencenter.co.il

יונתן רונן (Dip C.M (I.A. TCM
 
בעלי מרכז גפן לרפואה משלימה, בוגר קמפוס ברושים באוניברסיטת תל אביב, חבר האגודה לריפוי סיני מסורתי (Dip C.M, I.A.TCM)    מומחה לאנדוקרינולוגיה סינית מטעם בית החולים האוניברסיטאי בהאנגז'ו, Zhejiang provincial hospital of TCM, Hangzhou   ספציפית לבעיות של בלוטת התריס, הפרעות הורמונליות ואימונולוגיה.
 

 

 

© כל הזכויות שמורות למרכז גפן
      עיצוב ובנייה חברת opendoors.co.il